Sukiennice i Bazylika Mariacka w Krakowie
Sukiennice i Bazylika Mariacka
Sukiennice w Krakowie
Sukiennice
Opactwo Benedektynów w Tyńcu
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Wzgórze wawelskie w Krakowie
Wzgórze wawelskie

Popularne trasy

Wzgórze Wawelskie

Wzgórze WawelskieWzgórze Wawelskie to miejsce nierozerwalnie związane z dziejami narodu polskiego. Miejsce sprawowania władzyi pochówku większości królów Polski i ich rodzin. Na trasie zwiedzania: dziedziniec Zamku Królewskiego (rezydencja Piastów, Jagiellonów i Wazów), Katedra Wawelska z bogatą szatą architektoniczną, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunt (jeden z najważniejszych symboli narodowych), Muzeum Archidiecezjalne, baszty: Senatorska, Sandomierska i Złodziejska, plac zamkowy oraz Smocza Jama.

Droga Królewska

Droga KrólewskaKrólewski trakt którym przez stulecia podążali na Wawel królowie oraz inni ważni goście rozpoczyna się na Kleparzu zwiedzaniem Kościoła św. Floriana i prowadzi do Wzgórza Wawelskiego przez Plac Jana Matejki, ulicę Floriańską, Rynek, ulicę Grodzką i Kanoniczą. Z Placu Matejki na którym zobaczymy Pomnik Grunwaldzki i gmach Akademii Sztuk Pięknych udamy się do Barbakanu,a następnie do Bramy i ulicy Floriańskiej gdzie zapoznamy się z historią krakowskich fortyfikacji. Przy ulicy Floriańskiej zobaczymy min. Muzeum Czartoryskich, słynną kawiarnię Jama Michalika, dom rodzinny Jana Matejki i jeden z najstarszych hoteli Krakowa "Pod Różą". Następnie udamy się na największy i najpiękniejszy plac Krakowa jakim jest Rynek Główny, tam naszą uwagę przyciągną przede wszystkim Sukiennice, Kościół Mariacki ze słynnym Ołtarzem Wita Stwosza, Kościół św. Wojciecha, pomnik Adama Mickiewicza, Wieża Ratuszowa, Piwnica pod Baranami oraz czterdzieści zabytkowych kamienic. Z rynku udamy się na ulicę Grodzką przy której mieści się słynna restauracja Wierzynek, mieszkanie Heleny Modrzejewskiej oraz warsztat słynnego rzeźbiarza Wita Stwosza. W pobliżu znajduje się XIII wieczny Kościół Trójcy Świętej znany obecnie bardziej jako Kościół Dominikanów. Z ulicy Grodzkiej udamy się na plac Franciszkański w celu zobaczenia XIII wiecznego Kościoła św. Franciszka z Asyżu ze słynnymi witrażami i polichromia Stanisława Wyspiańskiego oraz Pałacu Biskupiego przy słynnej Franciszkańskiej 3. Następnie Plantami przejdziemy na ul. Kanoniczą gdzie zwrócimy uwagę na Dom Dziekański, Muzeum Erazma Ciołka, a przy Placu św. Marii Magdaleny na dwa kościoły: św. Andrzeja najpiękniejszy przykład sztuki romańskiej Krakowa oraz Kościół św. Piotra i Pawła.Wracając na ul. Kanoniczą zobaczymy dom Jana Długosza i wejdziemy na Wzgórze Wawelskie.

Dzielnica Uniwersytecka

Dzielnica UniwersyteckaW 1364r. król Kazimierz Wielkizakłada pierwszą wyższą uczelnię w Polsce – Akademię Krakowską. Początkowo wykłady przypuszczalnie odbywały się na Zamku Królewskim. Kazimierz Wielki miał w planach rozbudowę Akademii na terenie miasta Kazimierz, jednak niespodziewana śmierć króla przekreśliła te plany. Jego następca nie interesował się losem uczelni i tak na dobrą sprawę historia dzisiejszych gmachów Dzielnicy Uniwersyteckiej rozpoczyna się dopiero w XV wieku gdy w wyniku zapisu testamentowego królowej Jadwigi jej mąż Władysław Jagiełło odnawia fundację Kazimierzowską. Studiowało tutaj wielu wybitnych Polaków, min.: Mikołaj Kopernik, Jan Długosz, Jan Kochanowski, Karol Wojtyła i in. Na trasie zwiedzania znajduje się najstarszy budynek uniwersytecki pamietający czasy Władysława Jagiełły tzw.Collegium Maius z pięknym arkadowym dziedzińcem i mieszkaniem św. Jana Kantego, jednego z najsłynniejszych profesorów tejże uczelni. Kolejnymi obiektami są: neogotyckie Collegium Novum zaprojektowane w XIX wieku przez Feliksa Księżarskiego, Collegium Minus w którym działała szkoła malarska w której uczył się Jan Matejko, Collegium Kołłątaja – miejsce w którym końcem XIX wieku dokonano skroplenie tlenu i azotu z powietrza. Na terenie dzielnicy Uniwersyteckiej znajduje się Kolegiata św. Anny – najpiękniejszy barokowy Kościół Krakowa.

Getto

GettoPrześladowanie krakowskich żydów rozpoczęło się w chwili, kiedy wojska niemieckie zajęły miasto. W kwietniu 1940 r. generalny gubernator Hans Frank wydał zarządzenie o całkowitym wysiedleniu żydów z Krakowa. Kraków jako stolica Generalnego Gubernatorstwa miał być całkowicie "wolny od Żydów". 3 marca 1941r. na terenie Podgórza zostaje utworzona "żydowska dzielnica mieszkaniowa", która swoim zasięgiem obejmowała kilka ulic wokół dawnego Placu Zgody. W kwietniu 1941r. wzniesiono wzdłuż granic getta wysoki na 2-3 metry mur. Na trasie zwiedzania getta znajduje się Apteka "Pod Orłem", siedziba Żydowskiej Organizacji Bojowej, Tagesheim, Siedziba Żydowskiej Samopomocy Społecznej, szpitale, Urząd Pracy, Judenrad, Zakłady Madritscha, Zakład Optima, Sierociniec, dwa zachowane fragmenty murów oraz Plac Zgody (obecnie Plac Bohaterów Getta)– główne miejsce wysiedleń dla krakowskich żydów.

Legendarny Kraków

Legendarny Kraków"Kraków kocha legendy, a legendy kochają Kraków" – pisał wybitny historyk krakowski Michał Rożek. Nasz spacer rozpoczynamy od jaskini umiejscowionej u stóp wzgórza wawelskiego którą wieki temu miał zamieszkiwać legendarny smok wawelski pokonany przez dzielnego szewczyka Skubę. Na bulwarach wiślanych poznamy opowieść o rzece Wiśle, o Panieńskich Skałach oraz o Wandzie, co Niemca za męża nie chciała. Na wzgórzu Wawelskim usłyszymy o duchu Barbary Radziwiłłówny ukochanej żony króla Zygmunta Augusta i o słynnych, nocnych ucztach w podziemiach zamku, na których gromadzą się razem wszyscy polscy królowie, a także o wawelskim słynnym czakramie. W Katedrze wawelskiej poznamy legendy związane z dzwonem Zygmunt oraz z poszczególnymi władcami Polski, w tym min. opowieść o stópce świętej królowej Jadwigi, wskrzeszeniu Piotrowina przez św. Stanisława BM, i in. W drodze do rynku będą nam towarzyszyć opowieści min. o siostrze Kasyldzie - klarysce z Kościoła św. Andrzeja, mistrzu Twardowskim, centusiach krakowskich, a na rynku poznamy historie zaczarowanych gołębi, skarbów ukrytych w Krzysztoforach, Lajkonika, dowiemy się też czego powodem są dwie różnej wielkości wieże Bazyliki Mariackiej i o co chodziło z żółtą ciżemką i przerwanym hejnałem.

Kazimierz

KazimierzObecnie jedna z wielu dzielnic Krakowa utożsamiana głównie z narodem żydowskim, ale nie zawsze tak było. Kazimierz był samodzielnym, chrześcijańskim miastem, założonymw XIVw. przez króla Kazimierza Wielkiego. Historia związała ten teren z żydami dopiero w wieku XV. Spacer po Kazimierzu rozpoczynamy od Starej Synagogi w której mieści się oddział MHK z wystawą stałą dotyczącą życia codziennego i historii żydów ortodoksyjnych. Na trasie zwiedzania znajdują się ponad to: Synagoga Wolfa Poppera, dom Heleny Rubinstein(założycielki słynnej firmy kosmetycznej),Pomnik Pamięci poświęconyżydom krakowskim zamordowanym w czasie II wojny światowej, Mykwa, Synagoga Remuhwraz z najstarszym cmentarzem żydowskim w Krakowie i jednym z najstarszych w Europie, na którego terenie znajduje się grób jednego z najsłynniejszych rabinów świata Mojżesza Isserlesa zwanego Remuh, Synagoga Wysoka, Synagoga Izaaka, Synagoga Kupa, Synagoga Tempel, Plac Nowy ze słynnymi kazimierskimi zapiekankami, oraz kościoły: Bożego Ciała(XIV w.)w którym pochowany został św. Stanisław Kazimierczyk, Kościół św. Katarzyny Aleksandryjskiej (XIV w.) z grobem Izajasza Bonera zwanego błogosławionym, oraz Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława na Skałce (miejsce śmierci św. Stanisława BM) w której podziemiach znajduje się krypta zasłużonych a wniej sarkofagi min. Stanisława Wyspiańskiego, Jana Długosza, Czesława Miłosza, Henryka Siemiradzkiego, Józefa Ignacego Kraszewskiego, i in. W czasie zwiedzania zapoznamy się także z legendami dotyczącymi kazimierskich żydów.

Krakowski Szlak Świętych

Krakowski Szlak ŚwiętychSzlak prowadzi głównie przez krakowskie świątynie w których murach znajdują się groby lub zostały umieszczone relikwie ludzi zasłużonych dla kościoła. Trasa obejmuje wybrane miejsca związane ze św. Janem Pawłem II, który przez 40 lat był obywatelem tego miasta, ze św. Stanisławem BM, któryw wyniku konfliktu z Bolesławem Śmiałym został zabity na krakowskiej Skałce. W trakcie spaceru odwiedzimy miejsca związane ze św. Królową Jadwigą, pierwszą w historii Polski kobietą koronowaną na króla, św. Janem Kantym, jednym z najsłynniejszych prof. Akademii Krakowskiej, św. s. Faustyną, nazywaną apostołką Bożego Miłosierdzia, św. Jackiem, któryprzyjął habit Dominikański z rąk samego założyciela tego zakonu, św. Stanisławem Kazimierczykiem wielkim czcicielem Eucharystii, wybitnym kaznodzieją i kanonikiem laterańskim, św. Kazimierzemsynem Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, Świętosławem Milczącym posiadającym łaskę widzeń nadprzyrodzonych, św. Maksymilianem Marią Kolbe franciszkaninem który dobrowolnie wybrał śmierć głodową w obozie w Auschwitz w zamian za skazanego współwięźnia, św. Szymonem z Lipnicyk tóry w czasie epidemii cholery niestrudzenie otaczał opieką chorych aż sam się od nich zaraził i zmarł w opinii świętości. W trakcie wędrówki zobaczymy tez miejsca związane ze św. Wojciechem zwanym apostołem Prusów, bł. Salomeą polską księżniczką i pierwszą polską klaryską, bł. Anielą Salawą, ubogą służącą,mistyczką i tercjarką franciszkańską, bł. Michałem Giedroyciemn iepełnosprawnym świętym, którego okrzyknięto patronem chorych, bł. Jakubem Strzemiębliskim współpracownikiem Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły w akcji chrystianizacyjnej na Litwie, bł. Zbigniewem Strzałkowskim i bł. Michałem Tomaszkiem misjonarzami - męczennikami którzy w 1991r. zostali zamordowani przez członków organizacji "Świetlisty Szlak" w małej wiosce w Andach oraz z Izajaszem Bonerem zwanym błogosławionym, który zapisał się w pamięci ówczesnych jako bezgranicznie oddany wiernym duszpasterz. Podczas zwiedzania zapoznamy się także z legendami związanymi ze świętymi i błogosławionymi, min dowiemy się dlaczego św. Florian stał się patronem strażaków, w jakim celu św. Stanisław BM wskrzesił zmarłego, dlaczego św. Jacek kojarzony bywa z pierogami, a św. Jan Kanty z dzbanem mleka.

Franciszkański Kraków

Franciszkański KrakówFranciszkanie przybyli do Krakowa w 1237r. Pierwszym miejscem z nimi związanym, do którego się udamy będzie XIII wieczna Bazylika p.w. św. Franciszka z Asyżu i Klasztor Braci Mniejszych Konwentualnych w której oprócz słynnych witraży i polichromii Stanisława Wyspiańskiego znajduje się miejsce pochówku księcia Bolesława Wstydliwego, jego siostry bł. Salomei oraz bł. Anieli Salawy. Kolejnym miejscem franciszkańskim będzie Kościół św. Kazimierza i Klasztor Braci Mniejszych – Reformatów. Kościół poświęcony jest św. Kazimierzowi królewiczowi z dynastii Jagiellonów. Następnym przystankiem będzie Kościół Zwiastowania NMP I Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów z figurą Matki Bożej zwanej Tułaczką oraz Domek Loretański – kopia św. Domku z Loreto we Włoszech. Od ojców Kapucynów udamy się do Kościoła św. Józefa i Klasztoru Bernardynek Mniszek trzeciego zakonu regularnego św. Franciszka z Asyżu gdzie zobaczymy min. cudowną figurą Dzieciątka Koletańskiego. Od sióstr Bernardynek przejdziemy do Kościoła św. Andrzeja i Klasztoru sióstr Klarysek, najpiękniejszej świątyni romańskiej z XI wieku. Wycieczkę śladem franciszkańskim zakończymy w Kościele św. Bernardyna ze Sieny gdzie zobaczymy XV wieczną rzeźbę Anny Samotrzeciej będącej prawdopodobnie dziełem Wita Stwosza oraz mauzoleum św. Szymona z Lipnicy.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Opactwo Benedyktynów w TyńcuOpactwo usytuowane na wapiennym wzgórzu nad Wisłą zostałoufundowane w XI w. przez Bolesława Śmiałego dla sprowadzonego przez Kazimierza Odnowiciela do Krakowa zakonu Benedyktynów. Jest to jeden z najstarszych klasztorów w Polsce. Zwiedzanie obejmuje Kościół p.w. św. Piotra i Pawła oraz Muzeum Opactwa. Benedyktyni słyną z wyrobu wysokiej jakości produktów spożywczych, kosmetyków produkowanych na bazie ziół, piwa oraz nalewek. W produkty można się zaopatrzyć w klasztornym sklepiku.

Klasztor Kamedułów na Bielanach

Klasztor Kamedułów na BielanachZnajdujący się na Szczycie Srebrnej Góry klasztor klauzurowy Kamedułów których do Polski sprowadził marszałek wielki koronny Mikołaj Wolski jest otwarty dla zwiedzających tylko w kilka dni w roku. Mężczyźni wpuszczani są przez cały rok, w czasie otwarcia furty, natomiast kobiety mają wstęp do klasztoru jedynie w 12 dni w roku: Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, 3 maja, Niedziela Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki), poniedziałek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, niedziela po 19 czerwca, druga niedziela lipca, czwarta niedziela lipca, pierwsza niedziela sierpnia, 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP), 8 września (Narodzenie NMP), 25 grudnia (Boże Narodzenie)Klasztor położony jest na terenie Lasku Wolskiego w niedalekiej odległości od Kopca Piłsudskiego i od zoo w Krakowie. Zwiedzanie Klasztoru odbywa się na ogół z zewnątrz.

Śladami Jana Pawła II

Śladami Jana Pawła IINa trasie zwiedzania znajduje się dom przy ul. Tynieckiej w dzielnicy Dębniki, w którym Karol Wojtyła mieszkał wraz z ojcem po przeprowadzce z Wadowic, Kościół św. Stanisława Kostki, Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałce, Katedra Wawelska, Muzeum Archidiecezjalne z wieloma pamiątkami i osobistymi rzeczami papieża, Pałac Biskupi, Błonia Krakowskie i plac franciszkański - miejsca gdzie spotykał się z wiernymi w czasie pielgrzymek do Ojczyzny, Kościół św. Franciszka z Asyżu do którego często przychodził na modlitwę, Kościół Mariacki oraz Bazylika św. Floriana w której pracował jako wikariusz.

Centrum Jana Pawła II

Centrum Jana Pawła IIPowstało na terenach dawnych zakładów sodowych Solvay, w których w czasie II wojny światowej pracował Karol Wojtyła. Jest miejscem poświęconym życiu i twórczości Papieża. Zwiedzanie obejmuje Sanktuarium św. Jana Pawła II w tym Kościół Górny z mozaikami o. Marco Ivana Rupnika, Kościół Relikwii, Kaplica Kapłańska w której znajduje się oryginalna płyta z grobu św. Jana Pawła II przywieziona z Grot Watykańskich, krypty grobowe z sarkofagami kardynałów: Jana Marii Deskura i Stanisława Nagy oraz Muzeum w którym znajdują się rzeczy osobiste świętego i dary papieskie, w tym pamiątki z pielgrzymek, przedmioty i szaty liturgiczne.

Podziemia Rynku Krakowskiego

Podziemia Rynku KrakowskiegoZwiedzanie rynku podziemnego to prawdziwa podróż po średniowiecznym Krakowie. Na trasie zostały udostępnione odkryte w latach 2005-2010 zabytki w których odbija się codzienne życie średniowiecznych krakowian. W czasie tej podróży zobaczymy relikty osady przedlokacyjnej, trakty drożne, fragmenty murów Kramów Bolesławowych, Kramów Bogatych oraz piwnice Sukiennic. Ponadto dowiemy się w jaki sposób dbano o higienę, jak spędzano czas wolny, z czego kobiety produkowały kosmetyki, jak się ubierano oraz jakimi towarami handlowano i gdzie. Poznamy zwyczaje pogrzebowe i dowiemy się na czym polegał pochówek antywampiryczny. Zaobserwujemy, jak wyglądał Kraków w XV wieku, jak pracowali kowal i złotnik, zobaczymy autentyczne wytwory średniowiecznego rzemiosła (biżuterię, elementy stroju kobiecego, męskiego, narzędzia i in.)

Trasa Pamięci

Trasa PamięciTrzy oddziały na Trasie Pamięci zostały poświęcone dziejom Krakowa w czasie II wojny światowej: Fabryka Emalia Oskara Schindlera "Kraków – czas okupacji 1939 – 1945" wystawa opowiada o losach Krakowa i jego mieszkańców, zarówno Polaków, Żydów jak i Niemców w czasie okupacji z wykorzystaniem oryginalnych przedmiotów, fotografii i dokumentów z czasów wojny. Dowiemy się jakie relacje łączyły Żydów i Polaków przed wojną, jak funkcjonowało i rozwijało się miasto w tym czasie, jaka była reakcja mieszkańców na wkroczenie wojsk niemieckich do Krakowa. Dowiemy się również jak zachowywali się Niemcy w stosunku do obywateli, jakie porządki wprowadzali, jakie mieli plany zagospodarowania miasta. Zapoznamy się także z tragicznym losem Żydów krakowskich, poznamy osobę Oskara Schindlera który uratował swoich żydowskich robotników przymusowych przed zagładą w niemieckich obozach koncentracyjnych.

Apteka "Pod Orłem"

Apteka "Pod Orłem"Apteka została założona przez Józefa Pankiewicza w 1909 r. Od 1934 r. prowadzenie apteki przejął jego syn, Tadeusz. Po wybuchu II wojny światowej znalazła się ona na terenie getta. Tadeusz Pankiewicz otrzymał zgodę od władz niemieckich na jej prowadzenie. Zarówno właściciel, jak i osoby zatrudnione w aptece byli naocznymi świadkami tragicznych akcji likwidacyjnych i ostatecznej zagłady getta i jego mieszkańców. Muzeum zostało poświęcone zagładzie Żydów krakowskich oraz postaci jej właściciela. Wystawa składa się z sześciu części, w których zapoznamy się z historią miejsca i wydarzeniami, jakie miały miejsce przed utworzeniem getta oraz w trakcie jego istnienia, a także z relacjami naocznych świadków wielu tragicznych wydarzeń tego okresu.

Ulica Pomorska

Ulica PomorskaWystawa mieści się w Domu Śląskim przy ul. Pomorskiej którego pomieszczenia w czasie okupacji niemieckiej zostały zarekwirowane na potrzeby prowadzonych przez gestapo śledztw. W piwnicach zobaczymy cele z oryginalnymi inskrypcjami które wykonali więźniowie. Wystawa składa się z trzech części. W pierwszej zapoznamy się z historią Domu Śląskiego, w drugiej z losami ofiar niemieckiego terroru, masowymi egzekucjami i miejscami masowych straceń oraz sytuacją w więzieniach. Dowiemy się jak wyglądało przesłuchanie, jakich narzędzi tortur używano, zapoznamy się też z życiorysami konfidentów, katów i ich ofiar. Część trzecia została poświęcona sytuacji miasta po wkroczeniu do niego Armii Czerwonej, zapoznamy się z historią deportacji, procesami pokazowymi, poznamy los Generała Augusta Emila Fieldorfa "Nila", zobaczymy również jak doświadczano terroru na tle życia codziennego.