Sukiennice i Bazylika Mariacka w Krakowie
Sukiennice i Bazylika Mariacka
Sukiennice w Krakowie
Sukiennice
Opactwo Benedektynów w Tyńcu
Opactwo Benedyktynów w Tyńcu
Wzgórze wawelskie w Krakowie
Wzgórze wawelskie

Pielgrzymkowe trasy

Wzgórze Wawelskie

Wzgórze WawelskieWzgórze Wawelskie to miejsce nierozerwalnie związane z dziejami narodu polskiego. Miejsce sprawowania władzyi pochówku większości królów Polski i ich rodzin. Na trasie zwiedzania: dziedziniec Zamku Królewskiego (rezydencja Piastów, Jagiellonów i Wazów), Katedra Wawelska z bogatą szatą architektoniczną, Groby Królewskie, Dzwon Zygmunt (jeden z najważniejszych symboli narodowych), Muzeum Archidiecezjalne, baszty: Senatorska, Sandomierska i Złodziejska, plac zamkowy oraz Smocza Jama.

Krakowski Szlak Świętych

Krakowski Szlak ŚwiętychSzlak prowadzi głównie przez krakowskie świątynie w których murach znajdują się groby lub zostały umieszczone relikwie ludzi zasłużonych dla kościoła. Trasa obejmuje wybrane miejsca związane ze św. Janem Pawłem II, który przez 40 lat był obywatelem tego miasta, ze św. Stanisławem BM, któryw wyniku konfliktu z Bolesławem Śmiałym został zabity na krakowskiej Skałce. W trakcie spaceru odwiedzimy miejsca związane ze św. Królową Jadwigą, pierwszą w historii Polski kobietą koronowaną na króla, św. Janem Kantym, jednym z najsłynniejszych prof. Akademii Krakowskiej, św. s. Faustyną, nazywaną apostołką Bożego Miłosierdzia, św. Jackiem, któryprzyjął habit Dominikański z rąk samego założyciela tego zakonu, św. Stanisławem Kazimierczykiem wielkim czcicielem Eucharystii, wybitnym kaznodzieją i kanonikiem laterańskim, św. Kazimierzemsynem Kazimierza IV Jagiellończyka i Elżbiety Rakuszanki, Świętosławem Milczącym posiadającym łaskę widzeń nadprzyrodzonych, św. Maksymilianem Marią Kolbe franciszkaninem który dobrowolnie wybrał śmierć głodową w obozie w Auschwitz w zamian za skazanego współwięźnia, św. Szymonem z Lipnicyk tóry w czasie epidemii cholery niestrudzenie otaczał opieką chorych aż sam się od nich zaraził i zmarł w opinii świętości. W trakcie wędrówki zobaczymy tez miejsca związane ze św. Wojciechem zwanym apostołem Prusów, bł. Salomeą polską księżniczką i pierwszą polską klaryską, bł. Anielą Salawą, ubogą służącą,mistyczką i tercjarką franciszkańską, bł. Michałem Giedroyciemn iepełnosprawnym świętym, którego okrzyknięto patronem chorych, bł. Jakubem Strzemiębliskim współpracownikiem Jadwigi Andegaweńskiej i Władysława Jagiełły w akcji chrystianizacyjnej na Litwie, bł. Zbigniewem Strzałkowskim i bł. Michałem Tomaszkiem misjonarzami - męczennikami którzy w 1991r. zostali zamordowani przez członków organizacji "Świetlisty Szlak" w małej wiosce w Andach oraz z Izajaszem Bonerem zwanym błogosławionym, który zapisał się w pamięci ówczesnych jako bezgranicznie oddany wiernym duszpasterz. Podczas zwiedzania zapoznamy się także z legendami związanymi ze świętymi i błogosławionymi, min dowiemy się dlaczego św. Florian stał się patronem strażaków, w jakim celu św. Stanisław BM wskrzesił zmarłego, dlaczego św. Jacek kojarzony bywa z pierogami, a św. Jan Kanty z dzbanem mleka.

Franciszkański Kraków

Franciszkański KrakówFranciszkanie przybyli do Krakowa w 1237r. Pierwszym miejscem z nimi związanym, do którego się udamy będzie XIII wieczna Bazylika p.w. św. Franciszka z Asyżu i Klasztor Braci Mniejszych Konwentualnych w której oprócz słynnych witraży i polichromii Stanisława Wyspiańskiego znajduje się miejsce pochówku księcia Bolesława Wstydliwego, jego siostry bł. Salomei oraz bł. Anieli Salawy. Kolejnym miejscem franciszkańskim będzie Kościół św. Kazimierza i Klasztor Braci Mniejszych – Reformatów. Kościół poświęcony jest św. Kazimierzowi królewiczowi z dynastii Jagiellonów. Następnym przystankiem będzie Kościół Zwiastowania NMP I Klasztor Braci Mniejszych Kapucynów z figurą Matki Bożej zwanej Tułaczką oraz Domek Loretański – kopia św. Domku z Loreto we Włoszech. Od ojców Kapucynów udamy się do Kościoła św. Józefa i Klasztoru Bernardynek Mniszek trzeciego zakonu regularnego św. Franciszka z Asyżu gdzie zobaczymy min. cudowną figurą Dzieciątka Koletańskiego. Od sióstr Bernardynek przejdziemy do Kościoła św. Andrzeja i Klasztoru sióstr Klarysek, najpiękniejszej świątyni romańskiej z XI wieku. Wycieczkę śladem franciszkańskim zakończymy w Kościele św. Bernardyna ze Sieny gdzie zobaczymy XV wieczną rzeźbę Anny Samotrzeciej będącej prawdopodobnie dziełem Wita Stwosza oraz mauzoleum św. Szymona z Lipnicy.

Opactwo Benedyktynów w Tyńcu

Opactwo Benedyktynów w TyńcuOpactwo usytuowane na wapiennym wzgórzu nad Wisłą zostałoufundowane w XI w. przez Bolesław Śmiałego dla sprowadzonego przez Kazimierza Odnowiciela do Krakowa zakonu Benedyktynów. Jest to jeden z najstarszych klasztorów w Polsce. Zwiedzanie obejmuje Kościół p.w. św. Piotra i Pawła oraz Muzeum Opactwa. Benedyktyni słyną z wyrobu wysokiej jakości produktów spożywczych, kosmetyków produkowanych na bazie ziół, piwa oraz nalewek. W produkty można się zaopatrzyć w klasztornym sklepiku.

Klasztor Kamedułów na Bielanach

Klasztor Kamedułów na BielanachZnajdujący się na Szczycie Srebrnej Góry klasztor klauzurowy Kamedułów których do Polski sprowadził marszałek wielki koronny Mikołaj Wolski jest otwarty dla zwiedzających tylko w kilka dni w roku. Mężczyźni wpuszczani są przez cały rok, w czasie otwarcia furty, natomiast kobiety mają wstęp do klasztoru jedynie w 12 dni w roku: Niedziela Wielkanocna, Poniedziałek Wielkanocny, 3 maja, Niedziela Zesłania Ducha Świętego (Zielone Świątki), poniedziałek po Niedzieli Zesłania Ducha Świętego, niedziela po 19 czerwca, druga niedziela lipca, czwarta niedziela lipca, pierwsza niedziela sierpnia, 15 sierpnia (Wniebowzięcie NMP), 8 września (Narodzenie NMP), 25 grudnia (Boże Narodzenie)Klasztor położony jest na terenie Lasku Wolskiego w niedalekiej odległości od Kopca Piłsudskiego i od zoo w Krakowie. Zwiedzanie Klasztoru odbywa się na ogół z zewnątrz.

Śladami Jana Pawła II

Śladami Jana Pawła IINa trasie zwiedzania znajduje się dom przy ul. Tynieckiej w dzielnicy Dębniki, w którym Karol Wojtyła mieszkał wraz z ojcem po przeprowadzce z Wadowic, Kościół św. Stanisława Kostki, Bazylika św. Michała Archanioła i św. Stanisława Biskupa i Męczennika na Skałce, Katedra Wawelska, Muzeum Archidiecezjalne z wieloma pamiątkami i osobistymi rzeczami papieża, Pałac Biskupi, Błonia Krakowskie i plac franciszkański - miejsca gdzie spotykał się z wiernymi w czasie pielgrzymek do Ojczyzny, Kościół św. Franciszka z Asyżu do którego często przychodził na modlitwę, Kościół Mariacki oraz Bazylika św. Floriana w której pracował jako wikariusz.

Centrum Jana Pawła II

Centrum Jana Pawła IIPowstało na terenach dawnych zakładów sodowych Solvay, w których w czasie II wojny światowej pracował Karol Wojtyła. Jest miejscem poświęconym życiu i twórczości Papieża. Zwiedzanie obejmuje Sanktuarium św. Jana Pawła II w tym Kościół Górny z mozaikami o. Marco Ivana Rupnika, Kościół Relikwii, Kaplica Kapłańska w której znajduje się oryginalna płyta z grobu św. Jana Pawła II przywieziona z Grot Watykańskich, krypty grobowe z sarkofagami kardynałów: Jana Marii Deskura i Stanisława Nagy oraz Muzeum w którym znajdują się rzeczy osobiste świętego i dary papieskie, w tym pamiątki z pielgrzymek, przedmioty i szaty liturgiczne.